گیج دما،گیج فشار

لطفا فقط از طریق واتس آپ درخواست خود را ارسال نمایید 09122209939 -09022209939 ameli@ameli-co.com
سه شنبه, 14 آذر 1402

گیج فشار،گیج دما

خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 948

پنج شنبه, 13 آبان 1395 ساعت 07:32

شیر گیج فشار

گیج فشار

 

گیج فشار وسیله ای است که وظیفه کنترل فشار را برعهده دارد زیرا در بسیاری از صنایع اگر فشار عبوری از لوله ها و یا تجهیزات دیگر توسط گیج فشار کنترل نشود ممکن است باعث بوجود آمدن خسارات جبران ناپذیری شود.امروز میخواهیم با نوعی شیر کنترل سطح که به شیر گیج فشار معروف است بیشتر اشنا شویم.براساس تعریف ثبت شده در استاندارد ISA-S75.05 شیر کنترل (CONTROL VALVE) ابزاری است که با اعمال نیرویی غیر از نیروی دست عمل میکند . کنترل ولو یا شیر کنترل به تنظیم میزان جریان سیال در یک سیستم کنترل فرایندی میپردازد، کنترل ولو شامل یک شیر می باشد که به یک مکانیزم محرکه، که توانایی تغییر عامل کنترل کننده سیال را دارد وصل است . این تغییری که شیرهای کنترل هیدرولیکیایجاد میکنند براساس سیگنالی است که این شیرها از سیستم کنترل دریافت میکند. شیر وسیله ای است که درکنترل کردن جریان و فشار سیالات استفاده میشود.کنترل فشار به وسیله گیج فشار در بسیاری از صنایع کشور بسیار مهم است.

 

گیج فشار

پنج شنبه, 13 آبان 1395 ساعت 07:25

انواع کنترل دما

کنترل دما

کنترل دما توسط دستگاه های مختلف انجام می شود که یکی از این انواع دستگاه ها ترموستات است معمولا ترموستات ها در صنایع مختلف برای دقت های مختلف برای کنترل دما بکار میروند. امروز می خواهیم دو نوع عمده ترموستات را بررسی کنیم این دونوع دستگاه کنترل دما عبارت اند از ترموستات دیگ و ترموستات جداری که در ادامه به طور مختصر هر کدام را بررسی می کنیم.

 

ترموستات دیگ:

که به اکوستات مستعرق هم معروف است برای تنظیم دمای مایعات طوری طراحی شده که از آن در تاسیسات حرارت مرکزی برای فرمان دادن به مشعل جهت تنظیم دمای آب دیگ استفاده می شود قسمت حس کننده از نوع هیدرولیکی بوده و به همراه یک غلاف روی دیگ نصب می شود . هنگامیکه دمای آب داخل دیگ به دمای تنظیم شده روی اکوستات برسد کلید داخل اکوستات توسط بالب قطع می شود و مشعل از کار می افتد و پس از سرد شدن آب دیگ مجددا کلید وصل می شود و مشعل روشن می گردد.
ترموستات جداری :

حس کننده این ترموستات از نوع بی متالی است و کاربرد آن در ساختمان های چند اتاقی است که نمی توان تعداد زیادی ترموستات اتاقی برای اتاقها نصب کرد به این صورت که یک ترموستات جداری برای لوله اصلی در نظر می گیرند این ترموستات دارای دگمه ری ست بوده و با پایین آمدن درجه حرارت آب دیگ و رسیدن به دمای مطمئن با فشردن دگمه ری ست مشعل به کار خواهد افتاد .کاربرد دیگر آن خاموش و روشن کردن پمپ سیرکولاسیون می باشد.اکنون با این دو قسم از دستگاه های کنترل دما آشنا شدیم و می دانیم که کاربرد دستگاه کنترل دما جداری و دیگ چیست و نیز با فرآیند کار آنها آشنا شدیم.

 

 

کنترل دما             کنترل دما

پنج شنبه, 13 آبان 1395 ساعت 10:42

کنترل سطح (فلوتر)

کنترل سطح

 

دستگاه های کنترل سطح که به فلومتر نیز معروف اند دارای انواع مختلفی از جمله دستگاه کنترل سطح مغناطیسی و دستگاه کنترل سطح لول سویچ کابلی و دستگاه کنترل سطح الاکلنگی و کنترل سطح تخصصی دیگر بخار و کنترل سطح ضد انفجار و کنترل سطح صنایع غذایی و کنترل سطح مواد اسید و خورنده که این نوع کنترل کننده های سطح وسیله ای هستند که حجم مواد عبوری را نسبت به زمان مشخص میکند و میزان کل فلو معرف جرم ماده مصرفی است همچنین اندازه گیری دقیق فلو به دلیل ملاحظات مالی همانند کنتور های خانگی در تبادلات نفتی و ...اهمیت ویژه ای دارد.

کنترل سطح

چهارشنبه, 07 مهر 1395 ساعت 14:31

گیج فشار خلاء

گیج فشار


گیج فشار دارای انواع مختلفی است اما گیج فشاری که برای سنجیدن فشار خلاء بکار میرود دارای دونوع است که در ادامه با آن بیشتر آشنا میشویم .
به طور کلي از دو گیج فشار براي خواندن فشار خلأ استفاده ميشود، گيج فشار نسبي و گيج فشار مطلق. مقايسه اين دو نوع گيج را ميتوان در جدول زير مشاهده نمود:

گيج فشار نسبي

گيج فشار مطلق

مقدار خوانده شده فشار توسط گيج فشار نسبي به مقدار فشار اتمسفر (فشار هوا در محل اندازه گيري) بستگي دارد.

کافي است فشار اتمسفر کمي تغيير کند تا فشار در حال اندازه­گيري توسط گيج فشار نسبي نيز دستخوش تغيير قرار گيرد.

مقدار خوانده شده فشار توسط گيج فشار مطلق مستقل از فشار اتمسفر (فشار هوا در محل اندازه­گيري) مي­باشد.

تغيير ميزان فشار اتمسفر اثري بر روي فشار خوانده شده توسط اين گيج ندارد.

براي انجام کارهايي که تنها اندازه­ گيري مقدار تقريبي فشار کافي است، مي­توان از اين گيج استفاده کرد.

براي انجام کارهاي دقيق­تر بايد از اين گيج استفاده کرد.

اين گيج فشار اتمسفر را مبدأ و نقطه صفر در نظر مي­گيرد و با کاهش فشار سيستم، مقادير منفي را نشان مي­دهد.

اين گيج فشار اتمسفر را مقدار واقعي آن در نظر مي­گيرد. با کاهش فشار، به سمت صفر مي­رود و هرگز از صفر پايين­تر نمي­رود.

اعداد نشان داده شده توسط اين گيج منفي است.

اعداد نشان داده شده توسط اين گيج مثبت است.

 

 

 

 

چهارشنبه, 07 مهر 1395 ساعت 14:22

وسایل کنترل دما

کنترل دما

برای آشنایی با دستگاه کنترل دما بهتر است اول با الفبای دما آشنا شویم .
دماپا یا ترموستات
دستگاهی است برای نگه داشتن دمای یک سامانه در یک محدوده مشخص به کار می‌رود. این کار به‌ وسیله کنترل شارش انرژی گرمایی به درون یا به بیرون از سامانه صورت می‌گیرد. ترموستات‌ها در صنعت تاسیسات مکانیکی برای کنترل دمای آب و یا هوا در سیستم‌های ایجاد برودت و حرارت به کار می‌روند.
دما
دما یکی از ویژگی‌های ماده است که میزان گرمی و سردی آن را نشان می‌دهد و جهت جریان گرما را مشخص می‌کند. اگر دو جسم دارای دمای متفاوت باشند، انرژی گرمایی از جسم گرم‌تر به جسم سردتر منتقل می‌شود تا هنگامی که دمای دو جسم به تعادل برسد.
یکاهای گوناگونی برای اندازه‌گیری دما تعریف شده‌اند. در دستگاه بین‌المللی از یکای کلوین استفاده می‌شود. ولی یکاهای دیگری مانند سلسیوس و فارنهایت نیز برای اندازه‌گیری دما به کار می‌روند.
کلوین
کلوین (نماد: K) یکایی (واحدی) برای اندازه‌گیری دما و یکی از هفت یکای اصلی سامانه استاندارد بین‌المللی یکاها است. کلوین، یک مقیاس دمایی مطلق ترمودینامیکی است که درآن صفر مطلق — سردترین دمای ممکن — صفر کلوین نام دارد.
مقیاس کلوین و کلوین به احترام فیزیکدان و مهندس اهل ایرلند شمالی، ویلیام تامسون، لُرد کلوین (۱۸۲۴ – ۱۹۰۷) نام گرفته‌اند، کسی که از اهمیت یک «مقیاس ترمودینامیکی مطلق» سخن به میان آورد.
سلسیوس
درجهٔ سِلسیوس (به سوئدی: Celsius) (مخفف: C°) یا سانتی‌گراد یکای سنجش دما است.
نام سلسیوس برای بزرگداشت ستاره‌شناس سوئدی آندرس سلسیوس (۱۷۰۱ تا ۱۷۴۴) که خود، یکایی همانند را برای دما پیشنهاد کرد چنین نامگذاری شده‌است. عبارت درجهٔ سلسیوس می‌تواند اشاره کننده به یک دمای مشخص باشد و یا به بازه‌ای از دما، تفاوت میان دو دما یا یک عدم قطعیت اشاره کند. نام این یکا تا سال ۱۹۴۸ سانتیگراد (centigrade) باقی‌مانده بود. این نام از واژهٔ لاتین centum به معنی «۱۰۰» و gradus به معنی «گام» یا «مرحله» گرفته شده‌است.
معمولا در مواقعی که کنترل دما نیاز است از ترموستات استفاده میشود که ترموستات با توجه به محیطی که در آن کنترل دما انجام میشود دارای معیار های مختلفی است یا با سلسیوس و یا با کلوین کار میکند که جفت آن یکی است اما با توجه به محیط کنترل دما از هرکدام از آنها استفاده میشود .

کنترل دما

کنترل دما

چهارشنبه, 07 مهر 1395 ساعت 14:15

کنترل سطح مایعات

کنترل سطح

این نوع دستگاه کنترل سطح به فلوتر معروف میباشند که در ادامه با طرز کار این نوع دستگاه کنترل سطح بیشتر آشنا میشویم .
اصول كار
اين دستگاه برای كنترل سطح مايعاتی كه هادی برق باشند بكار ميرود. مايعاتی از قبيل آب، محلولهای قليايی و يا اسيدی و يا هر مايعی كه در آن آب وجود داشته باشد .اساس كار اين دستگاه بر اندازه گيری مقاومت الكتريكی ميباشد كه در صورت وجود يا عدم وجود مايع هادی بين الكترودهای متصل به دستگاه، مقاومت مسير تغيير كرده و دستگاه عمل ميكند .
نوع دیگر از دستگاه های کنترل سطح دستگاه کنترل سطح آب در دیگ بخار است که با طرز کار آن نیز آشنا میشویم .
سازندگان دیگ های بخار محدوده صحیح سطح دیگ را طوری انتخاب می کنند که بخار تولید شده دارای فضای قابل قبول در ارتفاع معینی در بالای سطح نرمال آب باشد. واضح است که در حین کار دیگ همچنان که بخار تولید می شود باید آب مورد نیاز دیگ تامین گردد تا تعادل درتبدیل آب به بخاربرقرار شده و سطح آب در حد مناسبی نگه داشته شود. ضمنا ایمنی دیگ بسیار مهمتر است؛ در صورتی که دیگ با میزان نامناسبی آب کار کند، خسارات شدیدی به بار خواهد آورد و احتمال انفجار نیز وجود خواهد داشت و به همین دلیل کنترل موارد زیر نیاز می باشد:
1-بررسی کنترل سطح آب در محدوده مجاز
2-در صورتی که سطح آب به کمترین مقدار تعیین شده برسد باید از اتخاذ تدابیر ویژه مثلا خاموش کردن دیگ از خطر جلوگیری نمود
3-داشتن یک نمایشگر خارجی سطح آب به منظور تست دیداری سیستم های کنترلی

کنترل سطح

کنترل سطح

چهارشنبه, 24 شهریور 1395 ساعت 11:44

کنترل سطح

کنترل سطح توسط وسایل مختلف انجام میشوند که در ادامه برخی از وسایل مربوط به کنترل سطح سیالات را معرفی میکنیم .
1-کنترل سطح های مغناطیسی:
کنترل کننده سطح مغناطیسی یکی از انواع نشان دهنده سطح مایع در داخل مخزن میباشد که به دلیل سیستم کاری ساده ترش نسبت به مدل های دیگر تقریبا مرسوم ترین کنترل کننده سطح جهت استفاده در مخازن میباشد.
طرز کار این کنترل کننده های سطح بر اساس قوانین فیزیکی و دفع وجذب قطبها به صورت الکترومغناطیسی میباشد ، بدنه کنترل کننده سطح به صورت لوله استوانه ای بوده که از قسمت نازلها به صورت عمودی بر روی مخزن تحت فشار نصب میگردد. مایع درونی مخرن توسط نازل به داخل استوانه هدایت شده و توپی دارای آهن ربای دائمی را شناور میسازد ، با تغییر سطح مایع این شناور به حرکت درامده و سطح مایع داخل مخزن را نشان میدهد. همچنین میتوان توسط نصب سنسور های لازم بر روی این کنترل کننده سطح ، عملکرد دستگاه را از طریق تابلو برق کنترل کرد.
2-سوییچ کنترل کننده سطح :
سوییچ کنترل کننده سطح نوع دیگری از کنترل کننده های سطح میباشند که طرز کار آنها به صورت خلاصه به شرح زیر است:
با تغییر سطح مایع ، شناور داخل مخزن به حرکت در آمده و این حرکت از طریق اهرم ارتباطی و چرخش محور ها به وسیله بازوی نگهدارنده به کلید های جیوه ای دستگاه منتقل شده و موجب حرکت جیوه در داخل کلید میشود ، که این حرکت جیوه ها از سمتی به سمت دیگر موجب برقراری جریان بین الکترود های آن شده و سطح مایع از طریق مدار برقی موجود در سیستم کنترل میشود.
کنترل کننده ای دیگری هم وجود دارند که میتوانید از آنها بر اساس نوع مخزن و دیگر شرایط استفاده کنید .

کنترل سطح

در صنایع مختلفی کاربرد دارد و در بعضی موارد اگر استفاده نشود میتواند باعث بوجود آمدن خسارات جبران ناپذیری هدر رفتن منابع شود.

کنترل سطح                                             کنترل سطح

 

چهارشنبه, 24 شهریور 1395 ساعت 11:33

کنترل دما

یکی از عوامل مهم در پروژه های صنعتی دما است که معمولا برای اینکه دما از یک حدی بالاتر نرود باید سیستم هایی را طراحی کنیم که کنترل دما در اولویت کار آن باشد چون در اکثر مواقع دما کنترل نشود باعث افزایش مصرف سوخت و هزینه های دیگر میشود و در بعضی موارد امکان از بین رفتن کلیه سیستم های دیگر وجود دارد .برای کنترل دما روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه هر کدام از روش های کنترل دما را بیان میکنیم . از دیگر کاربرد کنترل دما میتوان به کنترل دما در ساختمان ها اشاره کرد کنترل دما در ساختمان نقش کلیدی ای در ایجاد فضایی با طراوت و تولید هوای مطبوع ایفا می کند . ساختمان ها به عنوان عمده ترین مصرف کنندگان انرژی باید در آن از سیستم کنترل دما استفاده شود تا به طور قابل توجهی از مصرف انرژی را کاهش میدهد و همچنین باعث ذخیره منابع انرژی برای ایندگان میشود. جالب است كه بدانيد با كمك سیستم کنترل دما، شما مي توانيد مدتی قبل از ورود به ساختمان، سيستم تهویه را فعال نماييد تا در هنگام ورود ، دماي محيط مطابق با خواست و سليقه شما باشد. اين امر نه تنها هزينه های نگهداري سيستم هاي سرمايشي و گرمايشي شما را كاسته و به طول عمر آنها كمك مي نمايد ، بلكه شما را در مصرف بهينه انرژي و كاهش هزينه هاي ناشي از آن نيز ياري خواهد نمود.

کنترل دما

در موارد دیگری هم کاربرد دارد مثل کنترل دما در ماشین و ... که معمولا توسط ترموستات و ترموکوپل انجام میشود.

کنترل دما                                                     کنترل دما

چهارشنبه, 24 شهریور 1395 ساعت 11:24

گیج فشار

منظور از گیج فشار همان سنسور فشار است که عموما برای اندازه گیری فشار گاز و یا مایع بکار میرود.میدانیم که فشار یعنی میزان نیرویی که بر واحد سطح واحد وارد میشود .گیج فشار معمولا مثل مبدل کار میکند و سیگنالی تابع اثر فشار تولید میکند .گیج های فشار می‌توانند به طور غیر مستقیم برای اندازه‌گیری سایر متغیرها استفاده شوند. برای مثال: دبی سیال/ گاز، سرعت، سطح مایع و ارتفاع از این متغیرها هستند. گیج های فشار از نظر تکنولوژی، طراحی، عملکرد، کاربرد و قیمت باهم متفاوت هستند.هم چنین طبقه‌ای از گیج فشار وجود دارد که برای اندازه‌گیری حالت پویای تغییرات سریع در فشار طراحی شده‌اند. مثالی از کاربرد این نوع گیج را می‌توان در اندازه‌گیری فشار احتراق سیلندر موتور و یا گاز توربین مشاهده کرد. این گیج ها به طور عمده از مواد پیزوالکتریک مانند کوارتز ساخته شده‌اند. برای مثال وقتی فشاری به گیج فشار اعمال می‌شود، گیج یک مدار الکتریکی را قطع یا وصل می‌کند. این گیج ها به سوئیچ فشار معروف هستند.
انواع مختلف گیج فشار:
1. گیج فشار عقربه ای
2. گیج فشار دیجیتال
3. گیج فشار تست
4. گیج فشار روغنی
5. گیج فشار تفاضلی
6. گیج فشار منفی
7. گیج فشار خلاء
8. گیج فشار دیافراگمی
9. گیج فشار اکسیژن
همانطور که گفتیم

گیج فشار

جزو اجزای اصلی سیستم های صنعتی و دیگر سیستم ها میباشد که استفاده از آن الزامی است .

گیج فشار                                                              گیج فشار

 

کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت عاملی و مبرمی محفوظ میباشد.