گیج دما،گیج فشار

لطفا فقط از طریق واتس آپ درخواست خود را ارسال نمایید 09122209939 -09022209939 ameli@ameli-co.com
دوشنبه, 03 آبان 1400

گیج فشار،گیج دما

تله بخار (تراپ) ترمودینامیک Termodynamic

تله بخار (تراپ) ترمودینامیک Termodynamic :

این نوع از تله بخار بسیار مستحکم بوده و عملکرد ساده ای نیز دارد. اثر دینامیکی بخار فلاش، در حال عبور از تراپ، پارامتر اصلی کارکرد این نوع از تله بخار است.

تنها قطعۀ متحرک، دیسک موجود در بالای سطح صاف و در قسمت فوقانی تله بخار است...

 

 

 

 

در شروع راه اندازی، فشار ورودی، دیسک را به سمت بالا فشار داده و کندانس سرد به همراه هوا از حلقۀ داخلی وارد تله بخار شده و سپس از طریق سوراخ خروجی تخلیه می شوند (شکل i). برخی از این شیر ها فاقط سوراخ تخلیه می باشند.

با رسیدن کندانس داغ و در اثر کاهش فشار در خروجی تراپ، بخار فلاش تشکیل شده و بخار با سرعت زیاد عبور می کند. این افزایش سرعت موجب ایجاد یک خلاً یا فشار کم هوا در زیر دیسک و پایین کشیده شدن آن به طرف سیت یا نشیمنگاه می شود (شکل ii)

در همان لحظه، بخار فلاش در قسمت بالایی دیسک نیز جمع شده و دیسک را به سمت سیت فشار می دهد. در این حال فشار های قسمت های فوقانی دیسک، نیروی اعمالی از بالا بیشتر بوده و تا زمان کاهش فشار بخار فوقانی در اثر کندانس شدن آن، تراپ بسته می ماند. پس از اینکه فشار فوقانی بر اثر سرد شدن کم شد، دیسک مجدد به سمت بالا حرکت کرده و کندانس تخلیه می شود (شکل iv).

میزان باز و بسته شدن تله بخار به دمای بخار و شرایط محیط بستگی دارد. اکثر تراپ های ترمودینامیک بین 20 تا 40 ثانیه بسته مانده و سپس باز می شوند. در صورت کارکرد زیادتر که ممکن است به علت سرد بودن، مرطوب بودن و یا شدت باد در هوای محیط باشد، امکان استفاده از کلاهک عایق کاری مخصوص در قسمت فوقانی به منظور کاهش نرخ باز و بسته شدن وجود دارد.

مزایای تله بخار ترمودینامیک Termodynamic :

- این سبک تله بخار ها می توانند در تمامی محدوده فشار کاریشان بدون تغییر قطعات داخلی کار کنند

- کوچک، سبک، ارزان و ساده هستند و نسبت به اندازه شان ظرفیت تخلیه بالایی دارند

- این تله ها می توانند در فشارهای بالا و بخار سوپرهیت استفاده شوند و در برابر پدیدۀ "ضربۀ چکش" و ارتعاشات بسیار مقاومند. اگر از جنس استیل باشند مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی خواهند داشت.

- این تراپ ها در انجماد صدمه نمی بینند و در صورتی که طوری نصب شوند که دیسک نسبت به زمین عمود باشد و دیسک بتواند به صورت آزاد به اتمسفر تخلیه شود، امکان ندارد یخ بزند ولی خوردگی در دیسک ایجاد می شود.

- از آنجا که در این نوع تراپ، دیسک، تنها قطعۀ متحرک است، تعمیر و نگهداری آن کاری ساده و بدون نیاز به باز کردن تراپ از روی خط لوله می باشد.

- صداهی "کلیک" در هنگام کار تراپ ترمودینامیک که نشان دهندۀ باز و بسته شدن آن می باشد، تست آن را آسان می کند.

معایب تله بخار ترمودینامیک Termodynamic :

- این تله بخار در شرایط وجود اختلاف کم فشار و دما، به درستی کار نمی کنند. زیرا سرعت عبور جریان جهت ایجاد ناحیۀ کم فشار کافی نیست. حداقل فشار ورودی معمولا باید 0.3bar باشد و می توانند در شرایط وجود فشار معکوس خروجی برابر 80% فشار ورودی عمل نمایند.

- در زمان راه اندازی و در صورت افزایش فشار آهسته، امکان تخلیۀ هوای زیادی از این تراپ ها وجود خواهد داشت. ولی در صورت افزایش سریع فشار، سرعت زیاد هوا موجب بسته شدن دیسک و محبوس شدن هوا می شود. در این موارد، شیر هواگیر ترموستاتیک مجزا به صورت موازی با تراپ مشکل را برطرف می کند. تله بخار های ترمودینامیک مدرن دارای دیسک مخصوصی هستند، این دیسک امکان ایجاد فشار هوا در قسمت فوقانی دیسک را نداده و به هوا اجازۀ تخلیه می دهد.

- تخلیۀ تراپ ترمودینامیک با صدا همراه است و در برخی کاربردها که نیاز به سکوت در محیط دارند (بیمارستانها) می تواند مشکل ساز باشد. در این صورت با نصب دیفیوزر مخصوص صداگیر می توان صدا را تا اندازۀ زیادی کاهش داد.

- در صورت بیش از حد بزرگ بودن این تله بخار، سرعت باز و بسته شدن تراپ بیشتر شده و فرسایش دیسک افزایش می یابد. تخلیۀ خطوط اصلی بخار با استفاده از مدل های ظرفیت پایین و با انشعاب گیری صحیح از خط بخار صورت می گیرد.

 

انواع دیگری از تله های بخار نظیر مدل Impulse، Labyrinth، Fixed Orifice نیز وجود دارند که بعلت مشکلات عملکردی هر کدام، به ندرت استفاده می شود و ما نیز توضیحی در بارۀ آنها نخواهیم داد.

 


مطالب مرتبط با این موضوع

کالاهای مرتبط با این موضوع

لزوم استفاده از تراپ (تله بخار)

علت نصب تله بخار (تراپ)

پدیدۀ ضربۀ چکش در تراپ بخار چیست؟

نگهدری از تله بخار

تراپ بخار شناور دار یا فلوتری Ball Float Trap

تراپ بخار سطلی Inverted Bucket

تراپ بخار ترمودینامیک Termodynamic

تراپ بخار Bimetallic

استفادۀ مشترک از یک تراپ بخار

تراپ بخار ترموستاتیک Liquid Expansion

تراپ بخار بر مبنای توازن فشار (Balanced Pressure trap)

تراپ  بخار ترمودینامیکی TD

تراپ  بخار ترموستاتیک خطی

تراپ بخار فلوتر ترموستاتیکی FT

تراپ هوا

خلاء شکن - وکیوم برکر

کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت عاملی و مبرمی محفوظ میباشد.

طراحی سایت