گیج دما،گیج فشار

77640210-11 [email protected]
شنبه, 02 شهریور 1398

گیج فشار،گیج دما

گیج فشار

گیج فشار

گیج فشار - مانومتر - فشار سنج

 

گیج فشار یا مانومتر یا فشار سنج ابزاری است که برای اندازه گیری فشار به کار می رود . این دستگاه ...


 

گیج فشار - مانومتر - فشار سنج صنعتی

شما

در حال مطالعۀ یک مقالۀ علمی می باشید

برای ورود به بخش گیج فشار | مانـومتــــر

می تـوانیـــد از این لینـــک استفاده کنـیــــد

 

 

 

 

گیج فشار - مانومتر - فشار سنج

 

گیج فشاریا مانومتر یا پرشر گیج Pressure Gauge دستگاهی است برای سنجش فشار که در بیشتر موارد از مکانیزم مکانیکی بوردون تیوب، گاهی مکانیسم دیافراگی و در بعضی موارد از سیستم بیلوز المنت استفاده می نماید.

در تمامی این مکانیسم ها، گیج فشار با تغییر حالتی که المنت اندازه گیری کننده، در اثر تغییرات فشار پیدا می کند و انتقال این تغییر حالت به یک عقربه یا نشان گر که بر روی یک صفحه کالیبره شده که بر اساس تغییرات رنج فشار مندرج گردیده است می چرخد، به سادگی مقادیر فشار  در محدوده ی وسیعی از خلاء تا 1000 بار را اندازه گیری می کنند.

سنسور فشار عموماً فشار گاز یا مایع را که هر کدام نوعی سیال هستند اندازه می گیرد.

خود فشار در تعریف علمی، به اصطلاح نیروی لازم برای جلوگیری از پخش شدن مایع است و معمولاً به صورت نیرو بر سطح تعریف می شود. گیج فشار معمولاً به صورت مبدل (تبدیل کننده) کار می‌کند و سیگنالی وابسته به اثر فشار تولید می نماید. برای این منظور می توان سیگنال الکتریکی را در نظر گرفت. سنسورهای فشار روزانه برای کنترل و مانیتورینگ منظور های مختلفی استفاده می شوند. سنسورهای فشار می توانند به طور غیر مستقیم برای اندازه گیری سایر متغیرها نیز به کار روند.

برای مثال: دبی سیال/ گاز، سرعت، سطح مایع و ارتفاع از این متغیرها هستند.

به سنسورهای فشار، گیج فشار، مبدلهای فشار، ترانسمیتر فشار، فرستنده فشار، نشان دهنده فشار، پیزومتر و مانومتر و ... نیز گفته می شود.

 

یکا (واحد) فشار:

فشار با یکاهای مختلفی بیان می شود. یکای استاندارد ما در دستگاه SI پاسکال می باشد که برابر(1Pa=1N/m2) است. یک پاسکال برابر مقدار یک نیوتن نیرو بوده که بر یک متر مربع سطح جسمی وارد می گردد. بهترین واحدی که می تواند مرجعی برای سایر واحدهای اندازه گیری فشار به کار برده شود اتمسفر یا جو (Atmospher ) است که به صورت فشار متوسط هوا در سطح دریا تعریف می شود. همچنین فشار برحسب واحد های bar،mbar،mmHg،psi،mmH2O نیز بیان می گردد.

در مورد واحد فشار پر مصرف پاسکال، چون پاسکال یکای کوچکی برای فشار است معمولا از کیلو پاسکال(kpa) که برابر 1000 پاسکال است، استفاده میکنند. هر جو یا اتمسفر تقریبا برابر 100 kpa است. در علم هواشناسی از واحد میلی بار استفاده میکنند که برابر یک دهم پاسکال است. از سایر واحدهای کم طرفدار فشار می توان دین بر سانتیمتر مربع (dyn/cm2) یا torr را نام برد.

 

 انواع مختلف گیج های فشار:

•    گیج فشار عقربه ای یا آنالوگ

•    گیج فشار دیجیتال

•    گیج فشار تست یا تست گیج

•    گیج فشار روغنی

•    گیج فشار تفاضلی یا دیفرنشیال پرشر گیج یا دی پی گیج

•    گیج فشار منفی یا وکیوم گیج

•    گیج فشار خلاء

•    گیج فشار دیافراگمی

•    گیج فشار اکسیژن

•    گیج فشار دی اکسید کربن

•    گیج فشار آرگون

•    گیج فشار آمونیاک

 

انواع برند های گیج فشار که در ایران فعالیت می کنند عبارتند از:

 

گیج فشار ویکا / گیج فشار WIKA

گیج فشار ایندومارت / گیج فشار INDUMART

گیج فشار تی جی / گیج فشار TG

گیج فشارپاورکنترل/گیج فشار POWERCONTROL

گیج فشار اشکرافت/ گیج فشار ASHCROFT

گیج فشار روگر/گیج فشار RUGGER

گیج فشار دراک / گیج فشار DRUCK

گیج فشار پکنز / گیج فشار PAKKENS

گیج فشار دلتاکنترل/ گیج فشار DELTACONTROL

 

توجه داشته باشید که در انتخاب فشارسنج بهتر است به موارد زیر توجه فرمایید:

 

1.رنج مورد نظر فشار سنج

معمولا تولید کننده، گیج فشار را در یک سری رنج استاندارد کالیبره می کند که این رنج های استاندارد بین تمامی تولید کننده ها تقریبا یکی است. البته تولید کنندگانی نیز هستند که رنج های خاص تولید می کنند ولی در نگاه کلان و تولید انبوه مصرف کننده تقریبا مجبور است که از این رنج های استاندارد تبعیت نماید.

بازرگانان نیز به نوبۀ خود قسمتی از این رنج ها را دستچین می کنند تا سرمایه و هزینۀ کمتری صرف انبار کردن کالاها نموده و قیمت تمام شده را برای مشتری کاهش دهند، به عنوان مثال ممکن است یک تاجر به جای وارد کردن رنج صفر تا 1.6 بار و صفر تا 2.5 بار تصمیم بگیرد فقط رنج صفر تا 4 بار را از تولید کننده خریداری کند و این خود باعث می شود که کمی محدودیت در انتخاب ایجاد گردد.

 

2.قطر صفحه نمایش فشار سنج

طبیعی است که قطر صفحۀ مانومتر نیز مانند رنج فشار آن طابع محدودیت هایی باشد، رنج های پر مصرف و استاندارد گیج فشار قطر صفحۀ 63 میلیمتر – قطر صفحۀ 100 میلیمتر – قطر صفحۀ 160 میلیمتر می باشد

همچنین قطر صفحۀ 50 – 80 – 250 میلیمتر نیز به صورت محدود قابل عرضه است.

 

3. نوع و سایز رزوه فشار سنج

اتصال رزوۀ فشار سنج ها طبق دو استاندارد NPT و G پر مصرف ترین نوع در دنیا هستند. در گذشته دندۀ G در ایران مصرف زیادی داشت ولی امروزه تولید و مصرف به سمت استاندارد NPT تمایل پیدا کرده. هر دو ی این استاندارد ها در دو سایز ½” و ¼” اینچ تولید می شوند.

همچنین باید تصمیم بگیرید این اتصال در زیر مانومتر قرار داشته باشد و یا در پشت گیج فشار.

 

4.دقت فشار سنج

معمولا به صورت CL روی صفحۀ مانومتر نوشته می شود به عنوان مثال CL1 یا CL1.4

 

5.جنس فشار سنج

 

فشار سنج ها چند قطعۀ اصلی دارند :

 

بدنه گیج فشار: می تواند از جنس استیل، برنج، آلومینیوم، کربن استیل، پلاستیک و یا چدن باشد

مکانیسم داخل گیج فشار : معمولا از برنج، فسفات برنج و یا استیل استفاده می کنند

اتصال یا کانکشن گیج فشار : از همان جنس مکانیسم و بردون داخل گیج می باشد

6.افقی یا عمودی بودن(اتصال ازیر یا از پشت) در نصب فشار سنج

 

کاربردها ومزایای کلی فشارسنج یا گیج فشار یا مانومتر آنالوگ:

 

اندازه گیری فشار

این کاربرد، کاربرد مستقیم سنسورهای فشار است که در مواردی از جمله تجهیزات هواشناسی، هواپیما، اتومبیل، صنایع پتروشیمی، نفت و گاز و بخار، تجهیزات آب رسانی، صنعت  و سایر وسایلی که در آن‌ها فشار کارایی دارد به کار می رود.

 

اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا

کاربرد آن در هواپیما، موشک، ماهواره، بالن‌های هواشناسی و غیره می باشد. در تمامی این کاربردها از رابطه بین تغییرات فشار با ارتفاع نسبت به سطح دریا استفاده می شود طبق این رابطه هرچه از سطح دریا بالاتر می رویم فشار به طور ثابتی کاهش پیدا می کند و همین رابطه می تواند با اندازه گیری فشار، ارتفاع را در اختیار ما قرار دهد.

در کاربردهای موقعیت یابی، برای تشخیص جاده‌های تپه ای( برای موقعیت یابی اتومبیل) و یا ارتفاع طبقات ساختمان‌ها ( برای موقعیت یابی فرد پیاده)استفاده می شود.

 

اندازه گیری جریان

می توان با کمک اثر ونتوری و رابطه ی آن با فشار، جریان را اندازه گرفت. اثر ونتوری از لحاظ تعریف اثر کاهش فشار در سیالی است که از یک لوله باریک عبور می‌کند.

 

اندازه گیری  عمق

می توان از سنسور فشار برای اندازه گیری ارتفاع سطح مایع استفاده کرد.معمولاً از این تکنیک برای اندازه گیری مکان جسم غوطه ور در آب ( مانند غواص‌ها، زیر دریایی ها) و یا ارتفاع سطح مایع درون یک مخزن (مانند مایع داخل برج آب) استفاده می شود. برای بیشتر کاربردهای عملی، سطح مایع متناسب با فشار است. در مواردی مانند "آب شیرین" که زیر فشار اتمسفر می باشد داریم:

۱psi =۲۷.۷ in H۲O

۱pa = ۹.۸۱ mm H۲O

معادله اصلی برای این اندازه گیری معادله زیر است:

P=ρ*g*h

p= فشار

ρ=چگالی مایع

g=گرانش

h=فشار سنسور بالای مایع ستون ارتفاع

 

فشار سنج بوردنی:

برای اندازه گیری فشارهای زیاد از فشار سنج بوردن استفاده می شود که در داخل آن لوله خمیده ای است که یک انتهای آن بسته و سر دیگر آن به سیالی که اندازه گیری فشار آن مد نظر است وصل است.

اندازه گیری فشار توسط فشار سنج های لوله بوردن (Bourdon Tube)

گیج فشار - مانومتر - فشار سنج

جالب است بدانید برودن نام دانشمندی است که این وسیله را اختراع کرد. جنس لوله های برودن بیشتر از برنز ، برنج ، آلیاژهای مس فولاد ضد زنگ و یا نیکل سخت می باشد. خاصیت فیزیکی ای که در این روش اندازه گیری به کار برده شده است استفاده از ویژگی ارتجایی مواد در برابر فشار است و به شکل های مختلف ساخته می شود:

فشار سنج لوله ی C شکل (C-Tube):

همان فشار سنج بردونی می باشد که لولۀ بردون آن به صورت C شکل است یک لوله با انتهای بسته است که زاویه ای در حدود 250 درجه دارد و زمانی که به آن فشار وارد می شود ، در اثر اختلاف اندازه ی محیط بیرونی و درونی ، تمایل به راست شدن پیدا می کند. تغییر وضعیت لوله متناسب با فشار مورد اندازه گیری است. باز و جمع شدن لوله بین 25/0 تا 4/0 اینچ می باشد و اگر بیشتر از این مقدار باز شود ، فنریت خود را از دست خواهد داد. به همین دلیل است که برای اندازه گیری هر رنج از فشار بردون خاص آن فشار استفاده می شود.

 

گیج فشار دیافراگمی (Diaphragm):

گیج فشار - مانومتر - فشار سنج

جنس دیافراگم را از می توان از فلز یا غیر فلز انتخاب کرد. در نوع غیر فلزی که در رنج فشار پایین تری به کار می رود ، استفاده از چرم و لاستیک متداول تر است. به طور کلی این دیافراگم نوعی بالشت است که در مقابل کمترین تغییرات فشار حساس است و البته به همان مقدار می تواند آسیب پذیر نیز باشد.

گیج  فشار خلا :

این سنسور برای اندازه گیری فشار کمتر از فشار اتمسفر در نقطه ای مشخص استفاده می شود. مرجع سنسور خلا در صنعت متفاوت است که ممکن است موجب اشتباه شود؛

فشار نسبت به فشار اتمسفر ( مانند اندازه گیری فشار گیج منفی)

فشار نسبت به فشار خلا.این سنسور تفاضل بین فشار ۲ یا چند نقطه را که به عنوان ورودی معرفی می شوند اندازه می گیرد. برای مثال اندازه گیری افت فشار درفیلتر روغن. فشار تفاضلی هم چنین برای اندازه گیری دبی یا سطح در مخازن به کار می رود.

  گیج اختلاف فشار(دیفرنشیال):

گیج فشار دیفرانسیلی را می توان اغلب درسیستم ها و فرآیندهای صنعتی یافت ودرعین حال اشتباه  آنها را به راحتی نادیده گرفت. اختلاف فشار (DP و یا Δp) تفاوت بین دو فشار اعمال شده است. به عنوان مثال، فشار در نقطه "A" برابر 100psi و فشار در نقطه "B" برابر 60psi. فشار دیفرانسیل 40psi (- 60psi- 100psi)  ) است.

 

اندازه گیری فشار توسط مانومتر ها (Manometers) ی شیشه ای:

ساختمان مانومتر ها که به فشار سنج های اولیه موسومند ، از شیشه ای محکم ساخته شده و صفحه ی آن ها بر حسب اینچ ، سانتی متر یا میلی متر مدرج شده و مایع درون آن ها معمولا آب یا جیوه می باشد. از مانومترها برای اندازه گیری فشارهای کم استفاده می شود که در خواندن فشارهای خیلی کم از نوع آبی آن استفاده می گردد. این مانومتر ها انواع زیادی دارند که در زیر به گونه های عمده ی آن ها اشاره شده است:

مانومتر U شکل:

گیج فشار - مانومتر - فشار سنج U شکل

 

این وسیله ساده ترین مانومتر برای اندازه گیری اختلاف فشار است و درون آن از مایعی پرشده که می تواند از نوع چگالی سبک مثل نفت سفید یا چگالی بالا مانند جیوه باشد. امروزه مانومترهایی ساخته شده که از یک مدار پل وتسون شکل برای اندازه گیری اختلاف سطح استفاده می شود و با توجه به تغییرات ولتاژ و ارتباط آن با اختلاف فشار مطابق معادله زیر می توان فشار نسبی را بدست آورد.

بارومتر (فشار سنج):

 

   بارومتر تجهیزی است که برای اندازه‏گیری فشار اتمسفر مورد استفاده قرارمیگیرد.در نمونه های معمول این ابزار از آب ، هوا ، و جیوه برای اندازه‏ گیری فشار جو استفاده میکنند.از بارومتر بیشتر برای اندازهگیری فشار هوای محیط که به صورت غیر مستقیم معرف ارتفاع از سطح دریا و تغییرات جوی برای پیش بینی وضعیت هوا و همچنین م حیطهای آزمایشگاهی که بایستی شرایط کلی نظیر دما ، و فشار محیط در کنترل باشد استفاده میگردد.

 

 

بارومتر

چرا در بارومترو مانومتر از جيوه استفاده مي شود ؟

از آن جا که چگالي ساير مايعات از جيوه خيلي كمتر است ، بايد لوله هاي شيشه اي با ارتفاع بسيار زياد ساخته شود . براي نمونه اگر در بارومتر از آب استفاده کنیم بايد ارتفاع لوله شيشه اي بيش از 10 متر باشد! از طرفي اکثر مایعات به سادگی بخار می شوند و این بخار در لوله فشار ایجاد می کند اما چون فشار بخار جيوه بسيار كم است ، بالاي ستون جيوه در لوله شيشه اي را مي توان خلاء تقريبا كامل در نظر گرفت . اما مايعات ديگر فشار بخار به نسبت زيادي دارند كه بر روي تعيين فشار گاز اثر مي گذارد .

 

قیمت انواع گیج فشار بر اساس متریال بدنه :

قیمت گیج فشار بدنه کربن استیل کانکشن برنج (از 6 هزار تومان تا 160 هزار تومان بر اساس برند و قطر صفحه)

قیمت گیج فشار بدنه استیل کانکشن برنج ( از 20 هزار تومان تا 260 هزار تومان بر اساس برند و قطر صفحه)

قیمت گیج فشار تمام استیل ( از 100 هزار تومان تا 600 هزار تومان بر اساس برند و قطر صفحه)

 

تعدادی از محصولات ما در این زمینه به صورت تصادفی

 

 

 

گیج فشار (مانومتر) ویکا مدل WIKA 213.53.63 صفحه 6

                            

قطر صفحه 63 میلیمتر - محدودۀ اندازه گیری فشار از 0 تا 1000+ بار – قابل اتصال به دیافراگم – مقاوم در برابر لرزش – اتصال از زیر و از پشت 1/4 اینچ – تمام استیل – تولید آلمان یا لهستان

مشخصات کامل محصول

 

 

گیج فشار (مانومتر) WIKA (ویکا) سری 232.50.100 صفحه 10

قطر صفحه 100 میلیمتر - محدودۀ اندازه گیری فشار از خلاء (1-) تا (1000+) بار – قابل اتصال به دیافراگم - اتصال از زیر و از پشت 1/2 اینچ – تمام استیل – تولید کشور آلمان یا لهستان

مشخصات کامل محصول

 

 

مانومتر صفحه 6 سانتیمتر استیل برنج افقی DeltaControl

 

مانومتر صفحه 6 سانتیمتر استیل برنج افقی DeltaControl

مشخصات کامل محصول

 

 

 

کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت عاملی و مبرمی محفوظ میباشد.

طراحی سایت طراحی سایت