گیج دما،گیج فشار

77640210-11 ameli@ameli-co.com
پنج شنبه, 28 دی 1396

گیج فشار،گیج دما

گیج دما - ترمومتر - دماسنج صنعتی

ترمومتر - گیج دما - دماسنج صنعتی  ترمومتر ها یا دماسنج ها یا گیج دما ابزار های دقیق هستند که برای اندازه گیری و نشان دادن دما به کار می روند. این گروه در صنعت کاربرد گسترده ای دارند و یکی از پر مصرف ترین اقلام در سیستم های گرمایشی و سرمایشی - نیروگاه ها - کارخانجات و ساختمان های بزرگ و ... به حساب می آیند. درجه بندی ترمومتر ها می تواند بر اساس واحد های مختلف اندازه گیری مانند درجۀ سانتیگراد و یا درجۀ فارنهایت باشد که معمولا بر اساس معیارهای کشور مصرف کننده و یا کشور تولید کنندۀ گیج دما، درجه بندی و عرضه می گردد. ترمومتر های مختلفی وجود دارند. ترمومتر جیوه ای، ترمومتر الکلی، ترمومتر بیمتال، گیج دمای گازی، ترمومتر گازی و ... نمونه هایی از این دست می باشند. یک گیج دمای خوب باید از بیرون بدنه ای مقاوم داشته باشد و از درون دارای مکانیسم دقیق و با کیفیتی بوده و به درستی کالیبره شده باشد. تغییرات دمایی را در بازۀ مندرج روی صفحه به درستی و با آهنگ و یکنواختی منظمی نشان دهد و همچنین از لحاظ نحوۀ حرکت عقربه بدون پرش و نرم حرکت رفت و برگشت را در مسیر انجام دهد. ترمومتر،گیج دما،گیج اندازه گیری دما، دماسنج، Tempreture Gauge,Thermometer

زیر مجموعه ها

 • مقالات در زمینۀ گیج دما (ترمومتر)

  در این مجموعه مقالاتی در زمینۀ گیج دما/ترمومتر/دماسنج صنعتی وجود دارد. یک ترمومتر یا گیج دما باید چه خصوصیاتی داشته باشد، گیج دمای مورد نیاز شما چیست، چگونه می توان یک گیج دمای مناسب با نیاز انتخاب کرد، گیج دما ی اصل و تقلبی را چگونه از هم تشخیص دهیم و قیمت و کیفیت متناسب و معقول را چگونه هماهنگ کنیم.

 • ترمومتر – گیج دما بیمتال Bimetal

   

  ترمومتر - گیج دما - دماسنج صنعتی - بیمتال

  ترمومتر-گیج دما-گیج اندازه گیری دما

  دماسنج صنعتی-دماسنج فلزی

  -Thermometer-Tempreture Gauge - ترمومترغلافی-گیج غلافی

   گیج دما ی بیمتال یا ترمومتر بیمتال یکی از پر کاربرد ترین انواع دماسنج در جهان و مخصوصا در صنعت می باشد، به دلیل ساده تر بودن در پروسۀ ساخت و همچنین ارزان تر بودن این گروه از ترمومتر (گیج دما) ها، کاربردشان عمومیت یافته است. 

  بیمتال Bimetal یعنی چه؟

  تکنولوژی بیمتال یکی از یافته های علم می باشد که در صنعت کاربرد زیاد و در عین حال کلیدی پیدا کرده است ریشه در عملکرد بسیار ساده و ابتدایی مواد یعنی انبساط و انقباض دارد.مجموعۀ بیمتال در صنعت برای سوئیچ های حرارتی بیمتال یا ترموستات ها، تله بخار ها، ترمومتر ها یا گیج های اندازه گیری دما و ... کاربرد فراوان دارد.می دانیم که هر فلز و یا ماده ای با توجه به ساختار ملکولی که دارد، به میزان مخصوص خود، منبسط و منقبظ می شود. 

   

  ترمومتر یا گیج دما ازنوع بیمتال ساخت شرکت ویکاWIKA ی آلمان

  ترمومتر یا گیج دما از نوع بیمتال ساخت کمپانی POWERCONTROL پااورکنترل تایوان

  ترمومتر یا گیج دما از نوع بیمتال ساخت کمپانی DELTACONTROL دلتا کنترل کرۀ جنوبی

  فرض می کنیم فلز A در اختلاف حرارت 100 درجه 1 سانتیمتر تغییر اندازه داشته باشد.

  یک تکه 10 سانتیمتری از آن را در دمای صفر درجه در نظر می گیریم و سپس آن را تا دمای 100 درجۀ سانتیگراد گرم می کنیم و در نتیجه می بینیم که طول فلز به 11 سانتیمتر تغییر یافته.

  همچنین فلز B را در همین شرایط با تغییر اندازۀ 1.5 سانتیمتر در نظر می گیریم.

  یک تکۀ 10 سانتیمتر از فلز B در همین شرایط بعد از اینکه به دمای 100 درجۀ سانتیگراد رسید طولش مساوی 11.5 سانتیمتر خواهد شد.

  پس می بینیم که اگر در شرایط مساوی هردو فلز را به میزان مساوی حرارت دهیم طول یکی از آنها سریع تر از دیگری تغییر می کند.

   

  حال اگر دو فلز را به یکدیگر بچسبانیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

      

  در زمانی که حرارت به فلزها داده می شود، یکی از آنها می خواهد بیشتر تغییر طول داشته باشد و به دیگری فشار می آورد و همین امر موجب می شود مجموعۀ به هم چسبیده به یک طرف خم شود.

  داخل قوس فلزی قرار می گیرد که تغییرات کمتری به حرارت نشان می دهد و بیرون قوس نیز فلزی است که حساسیت فیزیکی بیشتری به دما داشته.

   

  در اینجا ما یک مکانیسم بیمتال Bimetal ساختیم.

  قطعات بیمتال چه کاربردی در ترمومتر یا گیج دما دارند

  از این خاصیت می توان در ساخت ترمومتر یا گیج دما به خوبی استفاده نمود.

  اگر این دو فلز را به صورت خیلی نازک در نظر گرفته و به صورت دو نوار بسیار بلند آن ها را به هم بچسبانیم، می توانیم در نهایت یک فنر بیمتال ایجاد کنیم که اساس ساخت ترمومترها (گیج دما) بیمتال نیز همین فنر می باشد.

   

  اگر ما این فنر را حرارت دهیم به صورت طبیعی باز می شود و اگر حرارت آن را کاهش دهیم به طور خودکار جمع می شود

  در بیشتر موارد، در زیر و یا پشت ترمومتر یا گیج دمای بیمتال (Bimetal) یک غلاف وجود دارد که در اصل قسمتی از ترمومتر می باشد که با سیال در تماس خواهد بود و حرارت محیط را دریافت می نماید. در این قبیل دماسنج ها فنر بیمتال را درون این غلاف قرار می دهند و انتهای فنر را به انتهای غلاف فیکس می کنند. همچنین قسمت وسط و یا مرکز فنر را به یک محور متصل می نمایند که این محور از بیرون به عقربه ای که قرار است میزان حرارت را به ما نشان بدهد متصل می گردد.

   

  با کم و زیاد شدن حرارت، فنر بیمتال شروع به چرخش به دور خود می کند و جمع و یا باز می شود. از آنجا که این پیچش به دور محور مرکزی فنر مارپیچ صورت می گیرد، لذا عقربۀ گیج را که به آن متصل است حول محورش می چرخاند.

   

  حال کافی است فقط یک صفحۀ مندرج بسازیم و آن را پشت عقربه قرار دهیم تا درجه حرارت را به ما نشان دهد. این را هم در نظر داشته باشیم که به صورت های مختلفی می توان این مکانیسم یا المان بیمتال را به زبان بصری برای بیننده ترجمه کرد ولی چیزی که گفتیم ساده ترین و عمومی ترین روش برای آن بود.

   

  البته می دانیم که تنظیم طول فنر بیمتال، جنس دو فلزی که آن را تشکیل می دهند، قطر آنها، نحوۀ درجه بندی صفحه و ....

  همگی نیازمند آزمون و خطاها و محاسبات بسیاری می باشد و به همین دلیل است که تکنولوژی ساخت این فنرها و به طول کلی المان بیمتال در انحصار شرکت های محدودی در جهان می باشد.

   

کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت عاملی و مبرمی محفوظ میباشد.

طراحی سایت طراحی سایت