گیج دما،گیج فشار

77640210-11 ameli@ameli-co.com
یکشنبه, 01 بهمن 1396

گیج فشار،گیج دما

لول گیج چیست و چه کاربردی دارد

لول گیج چیست و چه کاربردی دارد

 

لول گیج | آبنما | نمایشگر سطح یا هرچیزی که آن را صدا کنیم، عملکردش مشخص و یکسان می باشد.

نشان دادن میزان سطح سیال درون یک مخزن

یک لول گیج در حقیقت تماشا و نظارت بر محتویات درون منبعی را برای ما میسر می کند که در حالت عادی و بدون این دستگاه قرار نیست ما به آن دسترسی داشته باشیم.

 

 


 

 

قاعدتا کسی منبع هزار لیتری از جنس شیشه نمی سازد و اکثر این منابع از فولاد، آهن گالوانیزه، استیل و پلی اتیلن ساخته می شوند که دیدن داخل آن ها بدون باز کردن منبع و یا داخل شدن به آن غیر ممکن است.

به همین دلیل دستگاهی به نام لول گیج ساخته شد و در اختیار صنعت قرار گرفت تا بتوان به کمک آن سطح سیال درون مخزن را تشخیص داد. اساس عملکرد لول گیج بر مبنای یکسان بودن سطح مایع در تمام منبع هایی که با هم در ارتباط باشند استوار است.

لول گیج ها انواع و اقسام مختلفی دارند که پر مصرف ترین آن ها در گذشته نوع لول گیج شیشه ای بود. لول گیج های شیشه ای در فشار ها، ارتفاع و دماهای مختلفی ساخته و مصرف می شدند و امروزه تقریبا منسوخ شده می باشند. بیشتر لول گیج های شیشه ای در منابع با فشار و ارتفاع و حرارت کم به کار می روند.

 

یک لول گیج شیشه ای شامل دو عدد شیر آبنما یکی در بالا و یکی در پایین دستگاه می شد. روی بدنۀ منبع یک سوراخ ایجاد می گردید و شیر ها روی سوراخت تعبیه می شد تا بتوان با باز و بسته کردن شیرها مسیر سیال به داخل لول گیج را باز و بسته کرد.

در فاصلۀ بین شیر بالایی و پایینی یک لوله یا محفظۀ شیشه ای نصب می گردد که توسط دو عدد واشر در بالا و پایین دستگاه آب بندی می گردد. گاهی نیز برای ایمنی یک محفظه ی شیشه ای نیز در بیرون شیشه ی لوله ی شکل نصب می گردد.

 

معمولا ارتفاع این قبیل لول گیج (آبنما) ها بیشتر از یک متر در نظر گرفته نمی شود چرا که لولۀ شیشه ای شکننده و حساس است و ارتفاع زیاد می تواند زمینۀ آسیب دیدن دستگاه را فراهم آورد.

 

نوعی دیگر از لول گیج های شیشه ای وجود دارند که در فشار و دما ی بالاتری کار می کنند که این لول گیج ها در سیستم ساخت با نوع اول متفاوت هستند.

 

 

 

در نوع دوم به جای لولۀ شیشه ای از بلوک های شیشه ای با محفظۀ فلزی استفاده می شود که بیشتر کاربرد این لول گیج (آب نما) در صنعت و پتروشیمی و دیگ های بخار و نیروگاه ها می باشد. با این حال نوع دوم نیز محدودیت هایی دارد که از آن جمله قیمت بسیار بالا و استهلاک دستگاه را می توان متذکر شد.

 

 

 

نوع سوم از لول گیج یا آب نما، لول گیج عقربه ای می باشد که مانند گیج فشار و دما دارای یک صفحۀ مندرج گرد و یک عقربه می باشد که مثل ساعت عمل می کند. پشت این لول گیج ها با مکانیسم های مختلفی سطح سیال را در مخزن حس می کند و به صفحۀ مندرج منتقل می نماید اما در تمامی این ها یک شناور یا فلوتر پشت این مکانیسم وجود دارد. محدودیت ارتفاع قابل سنجش در این تیپ لول گیج موجب شده که استقبال زیادی از این تیپ وجود نداشته باشد. آمپر بنزین ماشین یکی از این نمونه گیج ها می باشد

 

جدیدترین نوع لول گیج در صنعت جهانی لول گیج های مغناطیسی می باشند که در آنها به طور کامل شیشه حذف شده و دستگاه با استفاده از خاصیت القایی مغناطیسی عمل می کند. عملکرد بسیار ساده است، یک شناور که خود نوعی آهنرباست درون محفظه ای لوله ای قرار دارد. محفظه به منبع یا دیگ مورد نظر راه دارد و سیال آزادانه هم سطح با منبع در لوله ی لول گیج نیز کم و زیاد می شود. در قسمت بیرونی این لوله تعدادی پلاک رنگی نصب شده که آنها نیز خاصیت مغناطیسی دارند و در دو طرف پلاک ها رنگ آن ها متفاوت است. زمانی که شناور درون لوله ی لول گیج مغناطیسی به همراه سطح سیال جابجا می شود، از مقابل این پلاک های آهنربایی عبور می کند و می دانیم که در آهن رباها قطب های هم نام یکدیگر را جذب و قطب های غیرهمنام یکیدگر را دفع می کنند. پس آهنربای شناور بر روی پلاک ها تاثیر می گذارد و آنها را می چرخاند تا سمت دیگر پلاک که رنگی متفاوت دارد نمایان شود و به این صورت ما سطح مایع را در محلی که قرار دارد به سادگی از بیرون خواهیم دید.

خوبی این تیپ لول گیج ها در این است که می توان روی آن ها انواع سوئیچ های مغناطیسی را نیز نصب کرد تا همزمان با مشاهدۀ سطح سیال، قادر به کنترل آن نیز باشیم.

حتی در مدل هایی از این دستگاه شما می توانید دستگاه را تبدیل به لول ترانسمیتر نیز بنمایید

لول گیج های مغناطیسی تحمل فشار و دما و سختی محیط بالایی دارند، به این دلیل که قسمت نمایشگر با سیال در ارتباط نیست از طول عمر بالایی نیز برخوردار خواهند بود.

 

بعد از لول گیج ها دستگاه هایی با نام لول ترانسمسیتر که امروزه بسیار پر کاربرد هستند وارد صنعت شدند که به صورت دیجیتال سطح مایع را به اوپراتور نمایش می دهند و می توان با استفاده از آن ها به سادگی پشت دستگاه کامپیوتر یا پی ال سی میزان سطح سیال را مشاهده و یا کنترل نمود به این صورت که با نصب یک ردیف سنسور، دستگاه شما تبدیل به لول گیج – لول سوئیچ و لول ترانسمیتر توام با هم می شود. از آنجا که در بخشی دیگر به طور مفصل در مورد لول ترانسمیتر ها صحبت می کنیم به همین شرح مختصر در این بخش بسنده نمودیم.

 

نمونه هایی از لول گیج های مغناطیسی تولید شرکت عیوض تکنیک

 

 

آبنمای مغناطیسی تیپ MLG44 عیوض تکنیک

لول گیج مغناطیسی 

لول گیج مغناطیسی تخصصی دیگ بخار

فشار کاری 16 بار - دمای کاری تا 300 درجه سانتیگراد -

جنس بدنه استیل 316 - اتصال فلنج از جنس کربن استیل

با قابلیت نصب سوئیچ به تعداد مورد نیاز 

مشخصات کامل محصول

لول گیج (آبنما) مغناطیسی مدل MLG33 عیوض

لول گیج مغناطیسی - آبنمای مغناطیسی - گیج آبنمای مغناطیسی

- فشار کاری از PN16 تا PN100 بسته به سفارش

- دمای کاری 450 تا 40- درجه سانتیگراد

- اتصال فلنجی به سفارش مشتری

- 18 ماه گارانتی

- قابل استفاده به صورت آبنما و لول کنترل و لول ترانسمیتر به طور همزمان

**پر فروش ترین لول گیج در ایران**

مشخصات کامل محصول

لول گیج (آبنما) مغناطیسی مدل MLG22 عیوض

 

 لول گیج مغناطیسی تخصصی مخازن غیر تحت فشار

- آبنمای مغناطیسی

فشار کاری از PN16 تا PN100 بسته به سفارش

- دمای کاری 450 تا 40- درجه سانتیگراد

- اتصال فلنجی یا دنده

- 18 ماه گارانتی 

- قیمت ارزان

مشخصات کامل محصول

لول گیج مغناطیسی WIKA BNA جهت Bypass

لول گیج تخصصی جهت کنترل بایپس خط بخار

- فشار کاری تا 400 بار

- دمای کاری تا 450 درجۀ سانتیگراد

- طول و نوع اتصال سفارشی

- تولید کشور آلمان

**فروش فقط به صورت ثبت سفارش و واردات**

مشخصات کامل محصول

 

 

کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت عاملی و مبرمی محفوظ میباشد.

طراحی سایت طراحی سایت