گیج دما،گیج فشار

77640210-11 [email protected]
دوشنبه, 27 آبان 1398

گیج فشار،گیج دما

علت نصب تله بخار (تراپ)

علت نصب تله بخار (تراپ) :

وظیفۀ اصلی تراپ، تخلیۀ کندانس و گازهای غیرقابل انحلال، بدون اجازه فرار بخار زنده است.هیچ سیکل بخاری بدون تراپ کامل نیست. تله بخار در واقع با خروج کندانس از سیستم توزیع بخار، اجازه تحویل بخار خشک و با شرایط مطلوب را به مصرف کننده فراهم می نماید...

 

مقدار کندانس خروجی تله های بخار بسیار متغیر بوده و ممکن است در دمای بخار باشد ( تخلیه در لحظۀ تشکیل کندانس) و یا پس از افت دما و استفاده از بخشی از انرژی محسوس آن تخلیه شود که به نوع و مدل و طراحی تراپ بستگی دارد. فشار کاری تله های بخار از خلاء تا بیش از 100bar می تواند متغیر باشد. به منظور پوشش دادن تمامی شرایط متغیر ذکر شده، امروزه انواع تراپ های بخار تولید می شوند که هز یک دارای مزایا و معایب مربوط به خود می باشند. تجربه نشان داده است که در صورت تطبیق تراپ با شرایط کاری، بهترین بازده حاصل می شود. برخی از تله بخار ها در دماهای بالا کار کرده و یا در معرض نوعی شوک فشار موسوم به "ضربۀ چکش" قرار دارند. آنها را باید از نوعی انتخاب کرد که در برابر خوردگی و آلودگی مقاوم باشند.

به همین دلیل بدیهی است که یک نوع تراپ، انتخابی مناسب جهت تمامی کاربرد های موجود نمی باشد.

به طور کلی تراپ را بر اساس استاندارد ISO 6704 : 1982 به سه دستۀ عمده  تقسیم بندی می کنند :

تله بخار ترموستاتیک : این نوع تراپ با تکیه بر تغییر دمای سیال عمل می کند. دمای بخار اشباع با توجه به فشار آن تعیین می شود. در فضای تبادل حرارت، بخار انرژی خود را به سیستم منتقل کرده و در همان دمای بخار، به آب تبدیل می شود و در صورت تبادل حرارت بیشتر، دمای کندانس تقلیل پیدا می کند. تراپ ترموستاتیک در صورت تقلیل دما به اندازۀ کافی، کندانس را تخلیه می کند و با رسیدن بخار به تراپ، دما افزایش پیدا کرده و تله بخار بسته می شود.

تله بخار مکانیکی : با استفاده از یک قطعه شناور عمل می کند که چگالی(دانسیته) سیال روی آن تأثیر می گذارد.  این نوع تراپ با احساس تفاوت چگالی بین بخار و کندانس عمل می کند. تله بخار نوع Inverted bucket و Ball Float از این دسته هستند و با بالا و پایین رفتن توپی یا سطل وارونه، شیر خروجی تراپ را باز و بسته می کنند.

تله بخار ترمودینامیک : با استفاده از تغییرات دینامیک سیال عمل می کند. تراپ ترمودینامیک یا TD با استفاده از فلاش کندانس به بخار در یک آن و نیز سرعت عبور جریان عمل می نماید.

 


مطالب مرتبط با این موضوع

کالاهای مرتبط با این موضوع

لزوم استفاده از تراپ (تله بخار)

علت نصب تله بخار (تراپ)

پدیدۀ ضربۀ چکش در تراپ بخار چیست؟

نگهدری از تله بخار

تراپ بخار شناور دار یا فلوتری Ball Float Trap

تراپ بخار سطلی Inverted Bucket

تراپ بخار ترمودینامیک Termodynamic

تراپ بخار Bimetallic

استفادۀ مشترک از یک تراپ بخار

تراپ بخار ترموستاتیک Liquid Expansion

تراپ بخار بر مبنای توازن فشار (Balanced Pressure trap)

تراپ  بخار ترمودینامیکی TD

تراپ  بخار ترموستاتیک خطی

تراپ بخار فلوتر ترموستاتیکی FT

تراپ هوا

خلاء شکن - وکیوم برکر

کلیه حقوق این وب سایت برای شرکت عاملی و مبرمی محفوظ میباشد.

طراحی سایت طراحی سایت